Szwajcaria - Kanton Zug

Szwajcaria słynie nie tylko z pięknych widoków oraz produkcji znakomitych zegarków i czekolady. Szwajcaria to także synonim dobrobytu, bezpieczeństwa finansowego oraz pewności i przewidywalności prawa. W tym kraju wspieranie przedsiębiorczości jest wieloletnią tradycją, a także jedną z przyczyn jego słynnej zamożności.

Ma w tym swój udział specyficzny szwajcarski system kantonów, które posiadają możliwość ustalania swoich podatków lokalnych. Kantony konkurują ze sobą pod względem przyciągania do siebie kapitału, w czym swój udział mają niskie podatki. Tu na prowadzenie wysuwa się kanton Zug, oferujący zagranicznym inwestorom najniższe obciążenia fiskalne w Szwajcarii.

Prawo kantonu Zug pozwala na otwarcie w nim spółki w sposób całkowicie zdalny. Oferuje także najniższe roczne opodatkowanie spółki w całej Szwajcarii, wynoszące 12 % dochodu spółki w skali roku. Jest to bardzo niska stawka, szczególnie jeśli wziąć pod uwagę jak wygląda opodatkowanie spółek w krajach UE.

Korzyści

Do najistotniejszych korzyści posiadania spółki w kantonie Zug należy zaliczyć:

  • Efektywne roczne opodatkowanie spółki na poziomie 12% dochodu,
  • Możliwość otwarcia spółki w sposób całkowicie zdalny,
  • Dostęp do Szwajcarskich instrumentów finansowych i bankowych,
  • Stabilne środowisko polityczne i gospodarcze,
  • Niższe koszty prowadzenia działalności gospodarczej od sąsiednich kantonów,
  • Przyjazne środowisko organów podatkowych,
  • Łatwość prowadzenia biznesu,
  • Wzrost renomy firmy.

Dla kogo?

Spółka w kantonie Zug to najlepsze rozwiązanie dla firm, które nie potrzebują siedziby na terenie Polski. Najczęściej z tego rozwiązania korzystają spółki inwestujące na giełdzie (wehikuły inwestycyjne), sklepy internetowe, giełdy i kantory kryptowalutowe, firmy zajmujące się importem/eksportem, usługi IT, usługi marketingowe, usługi doradcze, usługi pośrednictwa, freelancerzy i blogerzy.

W przypadku działalności, które muszą posiadać siedzibę na terytorium Polski jak na przykład zakłady produkcyjne, spółki zagraniczne mogą zapewniać różnego rodzaju usługi takie jak usługi prowizyjne, pozyskiwanie klientów, usługi marketingowe, usługi doradcze. Należy uważać w tym przypadku na podmioty powiązane.

Opłaty

Koszt założenia spółki to 10 000 franków szwajcarskich. Jest to koszt ponoszony jednorazowo. W tej cenie zawarte są następujące usługi: rejestracja spółki, powołanie zarządu, ustanowienie udziałowców, usługi notarialne w Szwajcarii, odebranie dokumentów spółki i nadanie im klauzuli apostille oraz wysłanie dokumentów do właściciela spółki.

Dodatkowym kosztem jest pomoc w założeniu spółki. Koszt takiej usługi ustalany jest indywidualnie z nami i zawiera: pomoc w dobraniu odpowiedniego PKD spółki, doradztwo w kwestiach optymalizacji podatkowej, rozwiązanie aspektów technicznych po założeniu spółki, wzory umów, darmowe alerty podatkowe przez pierwszy miesiąc.

Średnie roczne koszty prowadzenia spółki w Szwajcarii to około 13 000 franków szwajcarskich/rocznie.

Dodatkowe informacje

Do powyższych średnich rocznych kosztów utrzymania spółki zostały już doliczone wydatki na rozliczenia księgowe, wynajem biura, gdzie spółka ma siedzibę oraz koszt sporządzenia rocznego sprawozdania finansowego. Istnieje możliwość założenia dwóch rodzajów spółek.

Spółkę akcyjną, której założenie wiąże się z koniecznością wniesienia wysokiego kapitału zakładowego w wysokości 100 000 franków szwajcarskich. Oferując w zamian znaczne ułatwienia w procesie zmiany w strukturze udziałów spółki. Alternatywą jest spółka z o.o. w której wymagany kapitał zakładowy wynosi 20 000 franków szwajcarskich.

Umów konsultacje