Dążymy do pogłębiania wiedzy o systemach podatkowych, dlatego od czasu do czasu publikujemy nagrania z wykładów czy webinarów. Zachęcamy do ich obejrzenia przed kontaktem bezpośrednim.
Co czeka podatników w 2021 roku?
Drodzy Czytelnicy,
w 2021 roku polskiego podatnika czeka wiele zmian, w tym sporo bardzo kontrowersyjnych. Wszystkie analizuje Mateusz Tomczyk z Independent Finance w wywiadzie dla namzalezy.pl.
Tematem rozmowy były przede wszystkim: przyszły podatek CIT spółek komandytowych, ograniczenie ulgi abolicyjnej i wątpliwej jakości estoński CIT w Polsce. Jeśli dodacie do tego kwestię niestabilności prawa podatkowego robi się nieciekawie. Warto wspomnieć, że w "Międzynarodowym rankingu konkurencyjności systemów podatkowych" zajmujemy 3 miejsce, tylko że od końca. Za nami już tylko Włochy i Chile.
Zachęcamy Was do obejrzenia pierwszej części z całej serii wywiadów dla namzalezy.pl!, gdzie dowiecie się znacznie więcej i być może uchronicie swój kapitał przed pazernością polityków.
Spółka w Estonii bezkonkurencyjna.
Już w następnym roku polscy przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z tzw. estońskiego CIT-u. Niestety, to rozwiązanie podatkowe nie będzie działało w Polsce na tak prostych zasadach, jak ma to miejsce w Estonii. Nie ma żadnego przypadku w tym, że to właśnie estoński system podatkowy zajął we wspomnianym rankingu 1. miejsce.
Dlatego też w drugiej części wywiadu Mateusz opowiedział o tym jak wygląda prowadzenie firmy w Estonii i jakie wynikają z tego korzyści. Poruszone zostały m.in. tematy takie jak: możliwość reinwestowania zysku, korzystna amortyzacja, brak akcyzy, proste generowanie kosztów i wiele innych, które powodują, że życie estońskiego przedsiębiorcy jest znacznie łatwiejsze.
Różne profile działalności - różne jurysdykcje podatkowe.
Witajcie,
w 3 części wywiadu dla Namzależy Mateusz Tomczyk z Independent Finanse omawia różne jurysdykcje podatkowe. Nie ma wśród nich idealnej, ale każda nadaje się do innych celów. Cała rzecz w tym by dobrać odpowiednią spółkę do konkretnego biznesu.
Życie Bez Gruchy #39 | Mateusz Tomczyk - Jak legalnie nie płacić podatków?
Podczas wywiadu dla Emersoft Mateusz Tomczyk z Independent Finance przedstawia odpowiedni dla przedsiębiorcy kierunek, który może znacząco ułatwić prowadzenie biznesu. Panowie w podcaście omawiają m.in. potencjał optymalizacji podatkowej którą oferuje Wielka Brytania, szczególnie dla tych którzy świadczą usługi zdalne. Oprócz poruszonych przykładów korzyści płynących z posiadania zagranicznego podmiotu, przedstawione są także pułapki podatkowe czekające na polskiego przedsiębiorcę np. STIR oraz niekorzystne interpretacje organów podatkowych. W rozmowie wyjaśnione zostanie, jak obrać najlepszy kierunek rozwoju swojej firmy, by móc jak najkorzystniej wpłynąć na osiągany zysk.
Estoński CIT w Polsce od 2021 roku. Czy pomoże przedsiębiorcom?
Rozmowa Piotra Gembarowskiego z Mateuszem Tomczykiem (Comparic24tv).
W filmie Mateusz Tomczyk odpowiedział na pytania Piotra Gembarowskiego dot. estońskiego CIT'u w Polsce, który ma zacząć obowiązywać od stycznia 2021 roku. Panowie poruszyli kwestie charakterystyki omawianego podatku, jego obciążenia dla budżetu państwa oraz jakie podmioty będą mogły z niego skorzystać.
HITY I BUBLE PODATKOWE w POLSCE w 2020 roku - Mateusz Tomczyk dla VETO
Podczas wywiadu dla Veto Mateusz Tomczyk z Independent Finance opowiedział o tym, w jakiej sytuacji warto rozważyć otwarcie spółki zagranicznej oraz jak optymalizować podatki, jeżeli zachodzi konieczność bycia opodatkowanym w Polsce. Przytoczone zostały przykłady rozwiązań i pułapek podatkowych zastawionych przez polskiego ustawodawcę na polskich przedsiębiorców. Wyjaśnione zostają kwestie jak z poszczególnymi przypadkami można sobie poradzić.
Każdy w POLSCE byłby MILIONEREM, ale... - Mateusz Tomczyk dla VETO
W kolejnym odcinku dla Veto Mateusz przybliża opodatkowanie dochodu w Polsce w odniesieniu do siły nabywczej. Nadmienione zostają korzyści wynikające z możliwości obniżenia opodatkowania w Polsce oraz nie płacenia wysokiego ZUS'u. W trakcie wywiadu porównane zostają różne formy prowadzenia działalności w Polsce i za granicą (z naciskiem na Wielką Brytanię i Estonię) z przedstawieniem szczegółowych zalet poszczególnych rozwiązań. Reasumując - Mateusz odpowiedział na pytanie czy optymalizacja poprzez spółki zagraniczne to nadal dobre rozwiązanie.
JAK ZROBIĆ CROWDFUNDING? JAK ZNALEŹĆ INWESTORA? - Mateusz Tomczyk 3/3
W ostatnim odcinku serii Mateusz Tomczyk dla Veto. Panowie skupili się na odpowiedzi na pytania dotyczące rozwiązań crowdfundingu udziałowego. Poruszono także temat tokenizacji udziałów, poszukiwania inwestorów, koszt przygotowania do crowdfundingu udziałowego i potencjalnego ryzyka.
Jak ZAREJESTROWAĆ FIRMĘ W ESTONII czy WIELKIEJ BRYTANII? - Mateusz Tomczyk dla VETO 2/3
W drugim odcinku z serii Wapniak pytał o kwestie związane z techniczną stroną rejestracji spółek zagranicznych między innymi w Wielkiej Brytanii lub Estonii. Poruszono także wątki takie jak: koszty w spółce, wpływ Brexitu na funkcjonowanie spółek w UK, rachunki bankowe, koszty założenia spółki i ubezpieczenie zdrowotne w Polsce.
Jak NIE PŁACIĆ ZUSU? Jak zarejestrować FIRMĘ ZA GRANICĄ? - Mateusz Tomczyk dla VETO. 1/3
W pierwszym z trzech odcinków Mateusz Tomczyk dla Veto. Mateusz odpowiedział kiedy, gdzie i czy opłaca się otwierać spółki za granicą. Ponadto wyjaśnił, którą jurysdykcję warto wybrać a jakiej unikać oraz jakie są zalety i obowiązki płynące z tytułu posiadania takich spółek. Mateusz odniósł się także do kwestii opodatkowania w Polsce oraz składek zusowskich.
Co to jest equity crowdfunding i tokenizacja?
Mateusz Tomczyk wyjaśnia czym jest equity crowdfunding oraz w jaki sposób można go wykorzystać do rozwoju własnej firmy. Poruszono także temat tokenizacji przedsiębiorstw oraz tego, czy w przyszłości crowdfunding oraz tokenizacja mogą wyprzeć standardowe IPO.
200 Spółek w 5 lat! czyli jak nie płacić podatków?
Podczas wywiadu z youtuberem Wapniakiem poruszamy najważniejsze aspekty dotycząca posiadania spółki za granicą, szczególnie skupiając się na Estonii. Zostały również omówione obowiązki, które należy spełniać, by legalnie prowadzić zagraniczny podmiot.
Jak zarejestrować firmę w UK? Co z brexitem?
Kolejne nagranie Mateusza Tomczyka z Wapniakiem. W krótkiej rozmowie poruszono tematy opłacalności posiadania takiej spółki, pensji dyrektorskich oraz delegacji oraz korzyści podatkowych.
Jak legalnie nie płacić podatków oraz stokenizowac udziały w firmie?
Podczas wykładu został poruszony temat różnych jurysdykcji podatkowych (Estonia, UK, Singapur, USA) oraz ich zastosowań dla polskiego rezydenta podatkowego. Mówiliśmy o obowiązkach oraz korzyściach płynących z posiadania zagranicznego podmiotu, sposobach założenia spółki oraz różnicach w porównaniu do polskiego systemu podatkowego.
Druga część wykładu dotyczyła prowadzenia działalności związanej z kryptowalutami, z naciskiem na crowdfunding udziałowy. Naszym zdaniem ta forma pozyskiwania kapitału może w przyszłości zastąpić standardowe emisje papierów wartościowych (IPO).
Przepisy, o których wspominamy podczas wykładu dotyczą stanu prawnego na 2019 rok.